Remonty – wiedza fachowa

Rozpoczynając remont, przede wszystkim musimy usunąć ze ścian stare powłoki malarskie i dekoracyjne oraz odpowiednio przygotować podłoże.Nawet najbardziej wyszukany wzór tapety, czy kolor farby, nie zatuszuje nierówności i ubytków na dekorowanej powierzchni, a dodatkowo może uwydatnić mankamenty.Niewielkie nierówności ścian, do ok. 5 mm, najlepiej wyrównać gładzią szpachlową. Większe krzywizny wymagają już grubszej warstwy gipsu tynkarskiego, aplikowanej po uprzednim nałożeniu gruntu. Gips tynkarski należy przed wyschnięciem wygładzić szpachlą do gipsu (cykliną). Jest to stosunkowo twardy surowiec i z tego względu trudny do późniejszej obróbki. Kolejnym etapem jest szlifowanie ścian pacą z naciągniętą siatką lub papierem ściernym. Po ukończeniu etapu prac związanych z nakładaniem warstwy gipsu, całą ścianę należy ponownie zagruntować i odczekać, aż wyschnie. Dopiero wtedy na ścianę nakłada się gładź, a po jej wyschnięciu, wyrównane ściany możemy poddać  dalszym zabiegom.

Do przygotowania odpowiedniej bazy pod wykończenie ścian można również zastosować zaprawę cementowo-wapienną do nakładania maszynowego.To rozwiązanie zdaje egzamin zwłaszcza przy wykonywaniu tradycyjnych tynków na zupełnie „gołych” ścianach. Gotowe tynki maszynowe są szczególnie polecane na podłoża z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej, takich jak, np. pustaki, bloczki lub inne elementy z betonu komórkowego. Mogą być również stosowane na powierzchnie z elementów ceramicznych i wapienno-piaskowych oraz z betonu.

Tynk maszynowy występuje w postaci gotowej, suchej, cementowo-wapiennej mieszanki tynkarskiej. Nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń, również tych o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka. Nakłada się go na ściany lub sufity metodą mechaniczną – przy użyciu odpowiedniego agregatu tynkarskiego, z powodzeniem można go narzucać także ręcznie. Podłoże powinno być, nieprzemarznięte, odpylone, wolne od wykwitów i lekko zwilżone wodą.


Tynk maszynowy natryskuje się zazwyczaj pasmami, dwukrotnie, a następnie ściąga łatą. Po stwardnieniu wystarczy już tylko zatrzeć powierzchnię pacą styropianową, gąbką lub filcówką.Podczas zacierania zaprawy, czy to gipsowej, czy cementowo-wapiennej, pamiętajmy, że im bardziej będzie chropowata, tym lepsza będzie przyczepność kolejnej warstwy.Dlatego nie zacierajmy jej na gładko, jeśli zamierzamy do niej kleić różnego rodzaju elementy dekoracyjne.


Decydując się na remont, pamiętajmy, że równe podłoże jest niezbędne dla uzyskania spektakularnego efektu dekoracyjnego, który docelowo osiągniemy stosując farbę, tapetę czy fototapetę. Przygotowana we właściwy sposób powierzchnia wydobędzie urok niebanalnej dekoracji, a jej nowatorski design ma szansę wywrzeć oszałamiające wrażenie…